Bodové osvětlení a proč si dát pozor

Velmi často od našich zákazníků slyšíme, že buď mají, anebo chtějí zařídit osvětlení bodovkami. I když bylo takové osvětlení určitou dobu velmi populární, dnes se od nich v profesi snažíme držet spíše dál, pokud se nejedná o jejich použití k původnímu účelu, tj. osvětlení určitého bodu (dekorace nebo jednoho tmavého kouta v místnosti).

Proč bodovky nepoužít namísto standardního osvětlení? Protože pokud se tak rozhodneme, musíme počítat s následujícími problémy:

1. Zapuštěné svítidlo neosvítí strop

To pak samotnou místnost vizuálně snižuje a z užších prostor (chodby, zádveří) pak dělá stísněné kobky. V závislosti na úhlu, pod kterým bodovka svítí, pak může i stejný problém nastat u stěn. Ty se právě třeba ve zmíněných chodbách rodinných domů často využívají jako výstavka rodinných fotografií a na ty umístěné výše pak není vidět.

2. Světlo vytváří ostrůvky

Pokud se tedy rozhodneme větší místnost osvítit tímto způsobem, bude se nám zornice při přejetí po místnosti pohledem roztahovat a stahovat. To je nejen nepříjemné, ale i nezdravé pro vyvíjející se dětské oko.

3. Světlo je ostré a jde z jednoho místa

To znamená, že na pracovní ploše (například v kuchyni) nám budou ruce tvořit ostré stíny (viz bod 2.) a nástroje jako nože budou odrážet prasátka do očí. To zhorší nejen práci samotnou ale také úklid, pokud se právě v kuchyni něco rozlije nebo rozsype.

4. Je nepříjemné pro nižší členy domácnosti

Což platí především pro děti a domácí mazlíčky, protože ti se musí při komunikaci s někým vyšším dívat nahoru a to znamená přímo do bodovek a do zdroje světla.

Z těchto důvodů se snažíme zákazníkům pokud možno bodové osvětlení vymluvit, nebo (pokud už byla položena elektroinstalace či zákazník trval na dodržení projektu s co největší přesností) představit vhodnější variantu. Příkladem toho jsou svítidla Alfa od české firmy Lucis. Ta přicházela v podobě koule, válce a kostky, bohužel poslední dvě se v současné době stahují z prodeje a je možné objednat poslední kusy.

Alfa je malé svítidlo, které je zamýšlené k použití ve více kusech jako bodovky, ale narozdíl od nich osvětluje i strop a světlo změkčí, takže nevytváří ostré stíny.

1 komentář: „Bodové osvětlení a proč si dát pozor

  1. S těmito svítidly se dostatek světla dostal také do horních skříněk kuchyně, do kterých by nám bodovky zapuštěné ve stropě nikdy svítit nemohly. Někdo by jistě mohl argumentovat tím, že existují i naklápěcí bodovky, ale u nich je potřeba si uvědomit, že čím více světla namíříme třeba doprava, tím méně světla budeme mít vlevo 🙂

Napsat komentář