Nepodceňujte osvětlení chodby

Velmi často od zákazníka slyšíme „to je jen chodba, tam se pak nějaké světlo dá…“
Chodba je ale prostor, který nás jako první přivítá při příchodu domů a kterým pak nesčetněkrát za den procházíme.
Majitel jednoho bytu v Kostelci nad Labem byl rád, že při rekonstrukci dokázal architekt byt propojit tak, aniž by se do ložnice muselo procházet přes obývák. Téměř nešťastný byl ale z toho, že mu na chodbě vzniknul podivný šikmý a temný úsek, s kterým si nevěděl rady. Poradit si s tím zřejmě nedovedl ani projektant elektrikář, který do středu chodby zakreslil jedno zářivkové svítidlo, což dokonale umocnilo zákazníkův pocit, že to bude vypadat jak v nějakém sklepení.
Stačilo ale netradiční půdorys chodby zdůraznit a místo jednoho výkonného svítidla použít řadu malých a o původně podivném prostoru se začalo mluvit jako o jedinečném a originálně řešeném.
Jsou-li stropní svítidla zhasnutá a dveře do pokojů a do koupelny jsou zavřené, tak bezpečnou orientaci zajišťuje jedno ledkové svítidlo s příkonem 0,75W zabudované do zdi. Původně tam tato svítidla měla být čtyři, ale to z hlediska osvětlení vůbec nebylo nutné a pro zákazníka by to byly zbytečně vyhozené peníze, tak jsme mu ten počet trochu zredukovali. Díky tomu byla celková částka za svítidla do chodby nižší, než kolik udával původní rozpočet.

Správně zvolené osvětlení chodby vám umožní vnímat ji úplně jinak a už nikdy vás nenapadne říkat „to je jen chodba“.

DSC_4446
osvětlení chodby – svítidla Kalias od firmy Artemide

 

1 komentář: „Nepodceňujte osvětlení chodby

Napsat komentář