Osvětlení interiéru Kostela Svaté Anny v Žírči

Kostel Svaté Anny v Žírči u Dvora Králové je součástí areálu někdejší jezuitské rezidence, ve kterém je umístěn Domov sv. Josefa pro nemocné s roztroušenou sklerózou.
Práce na osvětlení interiéru tohoto kostela patřily sice k časově i fyzicky velmi náročným, ale konečný výsledek za tu námahu bezesporu stojí. Spolu s Ing.Arch. Janem Faltou jsme se rozhodli předvést v opravdu celé kráse nádherný zrestaurovaný strop a využít k vytvoření hlavního osvětlení výkonných svítidel pro nepřímé osvětlení. Jako ideální se nám při provedených zkouškách osvětlení ukázala svítidla ZEN od italské firmy FOSNOVA, která jsou vybavena výkonnými metalhalidovými výbojkami s dlouhou životností. V hlavní lodi jsme použili výbojky 150W s teplejším odstínem bílého světla a kopule presbytáře je nasvícena výbojkami o příkonu 250W se studenější barvou světla. Prostor presbytáře je díky tomu prozářený jasnějším světlem, které v dostatečné míře osvětluje i obětní stůl i celý prostor konání bohoslužeb.

osvetleni kostela 1
osvětlení presbytáře Kostela Sv. Anny v Žírči

K plošnému osvětlení hlavního oltáře, bočních oltářů a varhan na kúru slouží reflektory GOTHAM, umístené vždy na protější stěně na římse ve výšce deset metrů. Detaily na hlavním oltáři potom zvýrazňují ještě reflektory VISION s úhlem vyzařování menším než deset stupňů.

neprime osvetleni interieru kostela
svítidla umístěná na římse jsou více viditelná pouze z kúru a pohledům ze země jsou částečně skryta

Celý interiér kostela je naplněný měkkým světlem, které díky odrazu od stropů nevytváří žádné stíny a přitom poskytuje osvětlení pro pohodlné čtení z modlitební knížky při bohoslužbě, anebo z partitury při kulturní či společenské události, které se v kostele v Žírči pořádají.

osvetleni interieru kostela
hladinu osvětlení kostela je možné podle potřeby měnit
osvetleni stropu kostela
pohled z presbytáře směrem ke kúru
osvetleni obetniho stolu
výborně je osvětlený i obětní stůl

 

 

 

2 komentáře: „Osvětlení interiéru Kostela Svaté Anny v Žírči

 1. Dobrý den,
  chtěl bych se na Vaši firmu obrátit o případnou pomoc při osvětlení kostela. Bohužel již proběhla celková rekonstrukce. Rekonstrukci neřešili lidé, kteří by měli s jakýmkoli provozem kostela souvislost. Osvětlení se zachovalo takové, jaké bylo kdysi a zkvalitnění při rekonstrukci se neřešilo. Chtěl bych se tímto s Vámi poradit, zda by nebylo možno i teď nějakým způsobem i přes rekonstrukci, která proběhla, osvětlení v kostele zlepšit.
  Kostel se nachází v Ludvíkově u Vrbna pod Pradědem. děkuji Jan Lukáš Vintr

  1. Dobrý den, pane Vintr,
   většinou dokážeme najít řešení kvalitního osvětlení i v takovýchto případech. Pošlu Vám e-mail s tím, co bychom potřebovali vědět o Vašem kostelu a o stávající elektroinstalaci. Pokud budete mít zájem můžeme později vše konzultovat přímo v Ludvíkově.
   Bořivoj Šimek

Napsat komentář