osvětlení jídelního stolu

Osvětlení jídelního stolu

Jídelní stůl v rodinném domě sloužívá často i jako pracovní stůl, děti u něj píšou domácí úkoly, paní domu na něm žehlí,…
Proto je v některých případech nutné, aby jeho osvětlení bylo maximálně variabilní. Dosáhnout toho můžeme použitím svítidla, které je možné plynule stmívat. Pokud je navíc svítidlo zavěšeno ve vysokém prostoru, pak je vhodné, aby při maximální intenzitě dostatečně osvítilo i celý prostor. Proto jsme v tomto případě zvolili svítidlo SIRIUS od české firmy LUCIS. Koule je z trojvrstvého skla, které dobře propouští světlo a přitom nikoho neoslňuje. Podle našeho požadavku dodal výrobce svítidlo se závěsem dlouhým 4,5m. Jako zdroje světla jsou uvnitř koule tři kompatní zářivky 42W ovládané stmívatelnými předřadníky od firmy Tridonic. Rozsvěcet nebo zhasínat a přidávat nebo ubírat intenzitu je možné i dálkově, ale v tomto případě jsme zvolili ovládání pomocí tlačítek na místech klasických vypínačů. Stejný způsobem je možné ovládat i ledkovou variantu, která při maximálním příkonu 46,4W dosahuje světelného toku 7664 lumenů. Při příkonu 46,4W je tak možné získat jedním svítidlem více světla, než dokáže vyprodukovat 500W obyčejných žárovek.

K ovládání stmívání zářivek (nebo i ke stmívání leddiod) potřebujeme více než tři vodiče, takže s tím je potřeba počítat už při hrubé elektroinstalaci.
Stmívání svítidel, ke kterým jsou dovedeny pouze tři vodiče, je možné pouze v případě, že v nich jsou použity obyčejné nebo halogenové žárovky na síťové napětí. Do některých typů svítidel je také možné zabudovat přijímač pro regulaci intenzity pomocí dálkového ovladače a stmívat tak i zářivkové nebo ledkové svítidlo pomocí bezdrátové technologie.
Natažení pětižílového kabelu je ale vždycky levnější než vestavba přijímače pro dálkové ovládání.

osvětlení jídelního stolu
Svítidlo SIRIUS od české firmy LUCIS

Napsat komentář