Retro svítidla do koupelny

Koupelny v novém rodinném domě v Podkrkonoší si majitelé navrhli v zajímavém retro stylu a protože do ostatních místností jsme vybrali moderní a designová svítidla, rozhodli jsme se v koupelnách pro kompromis. Použili jsme svítidla Kalisto s moderními a velmi kvalitními elektronickými předřadníky, ale kovové části jsme nechali vyrobit z mosazi s povrchovou patinou. Ta svítidlům dodala vzhled přirozeně stárnoucího materiálu. Svítidla jsou proto dostatečně výkonná přitom dokonale osvětlují tvář pána, který se tu holí, anebo tvář paní, která se líčí. Teplota chromatičnosti výsledného světla je 4000K, takže oba na své tváři vidí i nejmeší detaily ve stejné barvě, v jaké budou vidět na denním světle.

Mosazné části svítidel dostaly přirozenou patinu
Mosazné části svítidel dostaly přirozenou patinu

 

2 komentáře: „Retro svítidla do koupelny

  1. Dobrý den, úplně nerozumím vašemu výkladu. Vyznívá to tak, že svítidlo ovlivňuje chromatičnost světla. Myslel jsem, že chromatičnost ovlivňují použité žárovky, i když se podívám do internetového obchodu, tak vidím u žárovek uvedeny hodnoty jako 3000K, 4000K.
    Můžete mi objasnit co tedy chromatičnost ovlivňuje, zda žárovka nebo svítidlo? Děkuji

  2. Abychom to uvedli na pravou míru…
    Mluvíte o chromatičnosti světla, ale zřejmě máte na mysli teplotu chromatičnosti světla. Pravdu máte v tom, že teplota chromatičnosti nezáleží až tak na svítidle (pokud nemá tónovaný difusér), ale na použitém zdroji světla. Z odborného hlediska ale není žárovka to, co se dá někam našroubovat, ale je to zdroj světla, který svítí žhavením odporového drátu. Laický termín „ledková žárovka“ je sice hodně rozšířený, ale z odborného hlediska je to vlastně nesmysl. Žárovka jako taková má teplotu chromatičnosti 2700K a hodnoty 3000K nebo 4000K nebo i více Kelvinů v současné době mohou mít ledky nebo zářivky, případně vysokotlaké výbojky. Vysokotlaké metalhalidové výbojky s teplotou chromatičnosti až 10.000K používáme například při osvětlování mořských akvárií.
    Nechceme to návštěvníkům našeho webu dělat příliš složité, takže naše příspěvky jsou v trochu lidovějším duchu. Pokud chceme být ještě přesnější, tak nestačí mluvit pouze o teplotě chromatičnosti, o které zákazníci už asi někde slyšeli, ale s našimi klienty mluvíme také o indexu podání barev označovaném jako „Ra“ nebo „CRI“ (color rendering index). Tento parametr označuje kvalitu barevného podání. Udává se v hodnotách od nuly do 100 a čím vyšší číslo, tím je zdroj světla kvalitnější (a jeho výroba je samozřejmě o něco dražší). V našich realizacích zásadně používáme zářivky či ledky s hodnotou CRI 80 a vyšší. Praxe nám ukázala, že tato hodnota je pro použití v domácnostech dostačující. Pokud si to zákazník přeje, používáme samozřejmě zdroje světla s vyšší hodnotou, ale vždy klienta upozorňujeme, že vyšší hodnota CRI zároveň znamená nižší světelný tok. Hodnotu CRI 90 a vyšší proto používáme spíše tam, kde je barevné podání zásadní, například v galeriích, ve filmových či fotoateliérech, kadeřnických salonech, luxusních obchodech,…
    (Používání odkazů na cizí obchodní aktivity není v komentářích na tomto webu možné.)

Napsat komentář