Jak na správné osvětlení zrcadla

Úkolem svítidla nad zrcadlem, u kterého se páni holí a dámy líčí, je osvětlení tváře a nikoliv zrcadla nebo okolních stěn. Svítidlo proto musí být spíše delší a musí být umístěno buď přímo v ploše zrcadla nebo v jeho těsné blízkosti, aby nám na tváři nevytvářelo stíny. Nesmí být na žádném ramínku předsazeno před zrcadlo a musí být naopak ve stejné úrovni jako plocha zrcadla.
Správné osvětlení zrcadla má v případě, že přívodní kabel je umístěný nad zrcadlem, vypadat takto:

osvetleni zrcadla
osvětlení zrcadla – vývod nad zrcadlem

Svítidlo nesmí vytvářet ostré stíny a barva světla musí být podobná dennímu světlu, abychom na své tváři viděli skutečnou pravdu, ikdyž mnozí z nás by možná tu pravdu raději neviděli. Proto je k osvětlení tváře člověka stojícího před zrcadlem ideální použít zářivku, která nás neoslňuje a může mít spektrum podobné dennímu světlu. Problém je v tom, že pokud použijeme nějaký teplejší odstín světla, tak nebudeme vidět detaily a naše zkrášlování dopadne tak, že na denním světle na nás každý hned uvidí, že pán je špatně oholený a dáma to poněkud přehnala s makeupem. Teplota chromatičnosti tedy musí být v rozsahu 4000 až 5600 Kelvinů a index podání barev musí být nejméně Ra 80 nebo radějí více než Ra 90.

Když se dáma nechce ráno mačkat s celou rodinou u zrcadla v koupelně, doporučujeme udělat si toaletku se zrcadlem sama pro sebe někde jinde:

Ještě lépe osvětlíme tvář v případě, že můžeme dát dvě svítidla po stranách zrcadla:

osvětlení zrcadla
osvětlení zrcadla – vývody po stranách

Při takovémto osvětlení nám světlo dopadá na tvář z obou stran, nemáme na ní sebemenší stíny a aniž bychom museli zvedat hlavu, vidíme si výborně i pod bradu, což ocení jak pánové při holení, tak i dámy při úpravě dekoltu nebo například při výběru šperků.

Stále oblíbenějšími se stávají zrcadla, která mají přímo v odrazné ploše zabudovaná osvětlení s vysoce kvalitními leddiodami. Při jejich použití je potřeba počítat s tím, že takovéto zrcadlo má hloubku několik centimetrů a má vyšší pořizovací cenu.
Důležité je ale vědět, že tento způsob osvětlení není pro líčení ani pro holení ideální. Světlo z takto umístěných svítidel totiž proudí pouze směrem od zdi a nikoliv do stran, takže chceme-li vidět nějaký detail a dáme obličej blíže k zrcadlu, tak nám na něj ze stran skoro žádné světlo nedopadne. Velkým nedostatkem je také to, že takovéto osvětlení nesvítí dolů na umyvadlo, kde si myjeme ruce. V takovém případě nám příliš nepomůže ani stropní svítidlo, protože ho v naprosté většině koupelen máme za zády a umyvadlo si zastíníme vlastním tělem.

zrcadlo
osvětlení zrcadla pomocí leddiod

—————————————————————–

NĚKOLIK NEJČASTĚJŠÍCH CHYB v osvětlení zrcadla:

Jakékoliv samostatné žárovky nebo reflektorky k zrcadlu nepatří. Jejich ostré světlo nás oslňuje a stahuje zornice, snižuje se tak schopnost vidění. Barva světla jakékoliv žárovky má teplý odstín, takže zkresluje barvy na naší tváři a má nesrovnatelně horší barevné podání než kvalitní zářivková trubice.

chyba1
špatné osvětlení zrcadla pomocí malých bodových světel

 

Další častou chybou je použití svítidla, které se hodí spíše k osvětlení obrazu. Toto svítidlo nám sice hezky osvětlí zrcadlo, ale vůbec nám nesvítí na obličej. Na tvář nám samozřejmě dopadá část světla odrážejícího se od zrcadla, ale to nás zbytečně oslňuje.

chyba2
špatné osvetlení zrcadla – použití svítidla pro osvětlení obrazu

Další častou chybou je použití bodovek umístěných v podhledu nebo v poličce nad zrcadlem. Světlo nám dopadá převážně kolmo dolů a naše obočí, nos a brada vrhají ostré stíny:

chyba4
špatné osvětlení zrcadla – ostré světlo vytváří ostré stíny

Jakékoliv malé svítidlo nad zrcadlem je také špatně, protože buď svítí málo, anebo hodně oslňuje.

chyba3
špatné osvětlení zrcadla

Jestliže se u zrcadla nebudeme líčit ani holit, protože k tomu budeme mít zrcadlo třeba v ložnici, můžeme použít zrcadlo s osvětlením, které je jenom dekorační:

2 komentáře: „Jak na správné osvětlení zrcadla

Napsat komentář