Stmívání svítidel v domácnosti

Pokud stavíme nebo rekontruujeme bydlení, zařídit si stmívatelná svítidla v některých místnostech je záležitost, nad kterou se vyplatí se zamyslet. Místnosti, o kterých je řeč, jsou především:

Obývací pokoj – pokud se večer díváme film, nechceme mít místnost plnou světla (aby okolí nestrhávalo pozornost), ale také nechceme, abychom museli těkat očima mezi zářící obrazovkou a občerstvením v úplné tmě. To nutí zornici k opakovanému stahování a roztahování a to přirozeně unaví oči a narušuje náš zážitěk ze sledování filmu.

Jídelna – ve které můžeme nechat svítidlo svítit na plný výkon při večeři, abychom viděli na samotné jídlo a neskončili s rybí kostí v krku na pohotovosti, ale na posezení u kávy nebo skleničky po jídle si můžeme udělat přítmí pro intimnější atmosféru.

Ložnice – ze stejného důvodu jako v jídelně – ovšem za trochu jiných okolností, protože víme, že v ložnici se nejen spí. A když už se spí a potom vstává, každý víme, jak může po ránu naplno rozsvícené svítidlo bodnout do očí – jak dospělé, tak případně i miminko, které mívá postýlku v ložnici také.

Nezávisle na místnosti je však v ideálním případě potřeba stmívání promyslet už před pokládáním elektroinstalace, aby se v místnostech se stmívacím svítidlem použil pětižilový vodič. Běžně používaný třížílový kabel totiž neumožní plně využít možnosti stmívání zářivek ani ledek. Když už bude vymalováno, tak přidat ke třem drátům nějaký další můžeme jedině tak, že budeme sekat do hotové omítky. To by byla samozřejmě zbytečná práce navíc a zase další zdržení před dokončením stavby či rekonstrukce.

Stmívání je samozřejmě možné i bezdrátově, ale bude nás to stát o několik tisícovek navíc.

Napsat komentář