Výběr designu svítidel

Když se zákazníkem vybíráme konkrétní svítidlo, pouze velmi zřídka to bývá první vybraný designový prvek interiéru (a nikdy exteriéru). To znamená, že svítidla z většiny vybíráme, aby ladila s nábytkem, koncepcí místnosti/budovy, výmalbou/tapetou/omítkou, nebo s kombinací těchto a dalších aspektů.

Když nyní vynecháme základní rozdělení svítidel na závěsná, přisazená, nástěnná atd. (protože na této úrovni by se mělo o svítidlech rozhodovat nejlépe už při pokládání elektroinstlace), máme dva základní designové aspekty svítidel, podle kterých můžeme zvažovat výběr pro konkrétní místo: samotný vzhled a směry svitu.

O samotném vzhledu mívají naši klienti obvykle už sami nějakou představu, kterou ale často při konverzaci trochu naťukneme, ne-li úplně rozbijeme, protože mohou zjistit, že jejich původní představa není ideální pro kvalití osvětlení nebo pro údržbu, nebo jim z našeho sortimentu navrhneme svítidlo, které je natolik uchvátí, že si v podobném duchu nechají zařídit celý dům, i když jsou to s původní představou nebe a dudy.

K samotné kvalitě osvětlení mají potom blíže právě směry svitu svítidla. Tam platí základní logické pravidlo, že zapuštěné svítidlo nebo takové se zakrytými stranami nesvítí na strop (více o tomto tématu naleznete zde). Tady ovšem přichází ke slovu design, díky kterému existují svítidla, která toto pravidlo zdárně obchází, jako například svítidlo Talo Sospensione (zároveň použité v interiéru domácnosti z předchozího odkazu), Nur či Float Circolare (v závěsné verzi na fotografiích níže), všechna z dílny italského Artemide. Jmenovitě z těchto svítidel právě směry svitu dělají takové oblíbené designové kousky. Stejně tak důležitý je směr svitu u vnějšího osvětlení – svítidlo může nejen osvítit chodník podél domu, ale zároveň v noci vyzdvihnout třeba dominantní část stavby (přičemž zase nesmí svítit do okna ložnice) – a obojího lze při správném použití dosáhnout jedním svítidlem.

Nakombinovat správně odpovídající aspekty designu svítidel a zákazníkova interiéru k jeho nejvyšší spokojenosti je naší prací. Můžete se za námi stavit na prodejně v Hradci Králové na konzultaci zdarma, nebo se můžeme domluvit (případně i mailem či po telefonu) na schůzce přímo na Vaší stavbě, kde nejlépe poznáme Vaši osobní představu a můžeme si zásady osvětlení vysvětlit přímo na na místě.

Napsat komentář