Oblíbené nadčasové svítidlo

Takzvaný puk je klasickým tvarem stínidla, které se u svítidel používá už dlouhou řádku let, ale přesto je stále široce oblíbený. V poslední době jeho popularita dokonce narůstá a my tato svítidla u zakázek používáme čím dál častěji. Na obrázku můžeme vidět jednu z takovýchto zakázek, kde jsme do dětského pokoje umístili Zero od české firmy Lucis.

Jak jsem již zmiňoval, tento tvar je velmi rozšířený a proto ho najdeme v sortimentu mnoha různých výrobců – tvar ovšem není jediný aspekt, podle kterého si vybíráme svá svítidla. Tento konkrétní model máme nejraději z následujících důvodů:
Použitým materiálem je ručně foukané trojvrstvé opálové sklo z českých skláren, které má narozdíl od nějakých nekvalitních plastů či polakovaných skel až o 50 % vyšší propustnost světla. A stejně jako při topení neotvíráme okno, abychom „netopili pánu bohu do oken“, nemá smysl používat silnější zdroje světla, jen abychom polovinu výkonu utopili ve stínidle.
Lucis ovšem není jediná společnost, která vyrábí tento tvar z triplexu. Druhý rozhodující faktor jsou detaily v designu – Zero je totiž méně odstavené od stropu, než svítidla od konkurence. Díky tomu působí opravdu moderně a líbí se mnohdy dokonce i lidem, kterým původně přijde jako „totalitní“.

Vyrábí v široké škále velikostí a zárověň je k dostání jak levnější verze na běžné patice E27, tak verze s vestavěným LED driverem, které svítí stejným světlem jako žárovka, ale narozdíl od ní nemusíte zdroj světla už do konce života měnit.

 

Napsat komentář