Kvalitní svítidla šetří provozní náklady

Osvětlení jídelního stolu musí být dostatečně intenzivní nejen kvůli tomu, aby bylo dobře vidět na jídlo (například na ryby), ale i proto, že jídelní stůl bývá v řadě rodin jakýmsi centrem domácnosti, kde se všichni scházejí, píšou se u něj domácí úkoly, provádějí se drobné opravy,… V současné době se u jídelního stolu odehrává i většina návštěv, takže je velmi příjemné, když je osvětlení jídelního stolu možné stmívat, aby bylo možné vytvořit příjemnou atmosféru i k posezení u kávy nebo dobrého vína.
Pokud jsou ke svítidlu nad jídelní stůl dotaženy použe 3 vodiče a zákazník má zájem o stmívání, pak můžeme zvolit buď svítidlo se žárovkami, které jde stmívat běžným fázovým stmívačem (ale které pro jejich vysoký příkon a krátkou životnost nedoporučujeme), anebo zářivkové či ledkové svítidlo, které je možné stmívat pomocí dálkového ovladače.
Ideální ale je, když elektrikář při hrubé stavbě ke svítidlu nad jídelní stůl dovede pětižílový kabel. Stmívání zářivek nebo výkonných ledek pak může být řízeno i ovladačem na zdi místo klasického vypínače.

Na snímku je nad jídelním stolem stmívatelné svítidlo TALO od italské firmy ARTEMIDE.

úsporné osvětlení
Kvalitní ledková nebo zářivková stmívatelná svítidla šetří provozní náklady na osvětlení.

Návrh osvětlení: Bořivoj Šimek

Napsat komentář